Dar gelirli kadınların finansmanında MicroCreditToken dönemi başlıyor

Dar gelirli kadınların finansmanında MicroCreditToken dönemi başlıyor

Dar gelirli kadınların finansmanında MicroCreditToken dönemi
başlıyor

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, "MicroCreditToken ile dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), dar gelirli kadınlara yönelik sağladığı mikrokredide finansman problemini çözmek amacıyla token dönemini başlatırken, 14 Ocak'ta ön satışa sunacağı ve toplam 2 milyar adet üretilecek MicroCreditToken ile 1,5 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Mevcut bir kripto para birimi blokzincirine bağlı tokenlere her geçen gün yenileri eklenirken, dar gelirli kadınlara finansman sağlayan TİSVA'nın kaynak temini amacıyla çıkaracağı MicroCreditToken 14 Ocak'ta ön satışa sunulacak.

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, yaptığı açıklamada, bugüne kadar 64 ilde 200 binden fazla dar gelirli kadına, 1 milyar 250 milyon liralık mikrokrediyi teminat ve kefalet olmadan verdiklerini söyledi.

Yoksulların işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak için finansal ve sosyal aracılık hizmeti sunduklarını aktaran Akgül, finansman eksikliğinden dolayı mikrokredi arayışındaki kişilerin ihtiyaçlarının tam karşılanamadığını ifade etti.

Akgül, finansman sorunu karşısında küresel mikrofinans sistemine ve sosyal girişimciliğe yeni bir ivme kazandırarak fon kaynağı oluşturma ihtiyacı duyduklarını, tam da bu noktada bir kripto para çıkarmayı düşündüklerini ve MicroCreditToken fikrini ortaya attıklarını kaydetti.

MicroCreditToken'in, Ethereum blokzincirine ait ve en yaygın standart olarak bilinen ERC-20 protokolüne dayalı olacağını aktaran Akgül, şu bilgileri verdi:

"Ethereum dApps vizyonu, MicroCreditToken'in tüm gereksinimlerini karşılıyor. Biz bu süreçte Bitcoin, BNB gibi diğer olası temel platformların tamamını araştırdık ve özelliklerini karşılaştırdık. Son olarak, Ethereum ERC-20 üzerinde, Akıllı Sözleşmeler Teknolojisi ve dApps vizyonu dolayısıyla karar kıldık. Bu nedenle MicroCreditToken, işlem akışını otomatikleştirmek için özellikle Akıllı Sözleşmeler teknolojisini kullanacak. Bu projeyle birlikte dar gelirli kadınlara mikrofinans hizmetleri sunarken, ademi merkeziyetçilik, şeffaflık ve güveni içeren blokzinciri teknolojisinin temel değerlerinden yararlanılmasını amaçlıyoruz. 2030 yılında mikrofinans pazar büyüklüğünün 500 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Hem Türkiye'de hem de dünyada yeterli sayıda dar gelirli kadına ulaşarak mikrokredi verebilmek için gerekli finansman kaynağı MicroCreditToken sayesinde sağlanmış olacak."

"MicroCreditToken 2 milyar adet üretildi"

Aziz Akgül, teminat ve kefalet sistemi olmadan tamamen güvene dayalı olarak yoksullara verilen mikrokredilerde tahsilat oranının yüzde 100 olduğunu söyledi.

MicroCreditToken ile yoksullara mikrofinans hizmetleri sunarken, Blokzincir teknolojisinin temel değerlerinden yararlanılmasını amaçladıklarını belirten Akgül, "MicroCreditToken, dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak şekilde mikrokredi finansman problemini çözecek bir kripto para olarak tasarlandı ve bu amaçla 2 milyar adet üretilecek. Bu yıl içinde ise 300 milyon adet arz edilecek. 14 Ocak'ta satışa sunmayı planladığımız MicroCreditToken ile dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece dünya genelinde yoksulluğun, sosyal girişimcilik ve mikrofinans vasıtasıyla ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz." dedi.

Akgül, MicroCreditToken'in popülaritesinin kayıtlı mikro girişimci sayısını artıracağını vurgulayarak, tüm dünyada mikrofinans kuruluşları tarafından mikrokredi dağıtımı için kullanılan tek para birimi olmayı amaçladıklarını belirtti.