NTO Başkanı Özyurt'tan Elektrik ve Doğalgaz Zamlarına İlişkin Açıklama

NTO Başkanı Özyurt'tan Elektrik ve Doğalgaz Zamlarına İlişkin Açıklama

NTO Başkanı Özyurt'tan Elektrik ve Doğalgaz Zamlarına İlişkin Açıklama

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, EPDK’nın sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50,8, BOTAŞ’ın ise sanayide kullanılan doğalgaza yaptığı yüzde 49,5 oranındaki zamlarına ilişkin bir açıklama yaptı. 
NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt yaptığı açıklamada "Enerji fiyatlarındaki artışlar firmalarımızı rekabet edemez duruma getirmiştir." dedi.

Firmaların imalat sürecinde en çok kullandığı enerji kaynaklarının doğalgaz ve elektrik olduğunu ifade eden NTO Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yapılan bu ciddi zamlar üretim yapan firmalarımızı maliyet açısından olumsuz etkilemekte ve geleceğe dönük plan yapmakta zorlamaktadır. Firmalarımızın üretim sürecinde kullanılan enerji ve hammaddede yaşanacak bu maliyet artışı maalesef tüketim ürünlerinde de fiyat artışına sebebiyet verecek enflasyona olumsuz yansımaları da olacaktır. Bunun yanı sıra dünyadaki gelişmeler bağlı olarak ülkemizin her zamankinden daha çok üretime ve istihdama ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak enerjiye yapılan bu zamlar üretim maliyetlerini arttırmakta ihracat yapan firmalarımızın dış pazarlarda rekabet gücünü zora sokmaktadır. Daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha fazla istihdam için elini taşın altına koyan, büyüme ve kalkınmada yükün çoğunu sırtlayan iş dünyası bu zamların gözden geçirilmesini talep etmektedir.” şeklinde konuştu.