12 Haziran 2019 10:34

Nizip’te Ağaçları kurutan tehlike

Nizip’te Ağaçları kurutan tehlike


Nizip İlçesi Mihrap Mahallesi'ndeki Hancağız Barajı yakınında bulunan Fıstık bahçelerindeki yüzlerce ağacın kuruması arazi sahipleri başta olmak üzere Mihrap ve çevre mahalle sakinleri arasında tedirginlik yarattı.

“Çare bulunmazsa, Nizip’e bağlı Mihrap Mahallesi’ndeki elli yıllık fıstık ağaçlarımız ölecek" diyerek, tehlikenin boyutuna dikkat çeken arazi sahipleri; “Hancağız Barajından gelen suların altında kalan ağaçlarımızı kurtarın” diyerek yetkililere seslendi.

Hancağız Barajı yakınında bulunan Mihrap Mahallesi’ndeki fıstık bahçelerindeki ağaçların kuruması yüzünden bir hayli mağdur olduklarını belirten köylüler, ne yapacaklarını düşünüyor.

Sular altında kuruyan bu ağaçlardan hiç ürün alamadıklarına vurgu yapan arazi sahipleri, bu yüzden ağaçlardan tek kuruş gelir elde edemediklerini ve bunca zamandır verdikleri tüm emeklerin de boşa gittiğini söylüyor.

Ağaçların kurumasının nedeninin yakındaki Hancağız Barajı’ndan kaynaklı olduğunu ifade eden köylüler, yaşadıkları tehlike nedeniyle daha önce yetkililere müracaat ettiklerini ancak kalıcı bir çözüm bulamadıklarını ifade ediyor.

“Ne olacak bizim halimiz” ?

Yetkililerden soruna çözüm için destek bekleyen köylüler; “Tüm bunlar yetmezmiş gibi resmi köy yolumuzda sular altında. Daha önce 9 Kilometrelik köy yolumuz, yaklaşık 20 Kilometre daha uzadı, kendi köyümüze ise Nizip’e bağlı Gevence Mahallesi üzerinden gidiş geliş yapıyoruz, bu yüzden maddi ve manevi kayıp yaşıyoruz. İlgisizlik yüzünden her şeyden önemlisi, milli servetimiz elli yıllık fıstık ağaçlarımız kurudu, resmi köy yolumuz da kapandı, zor durumdayız ve konuya bir çözüm bekliyoruz” diye konuştular.

  • Bu Habere Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu habere yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?