23 Subat 2012 18:26

Kaymakam Karadeniz'den Taşra Yönetimi konulu seminer

Kaymakam Karadeniz, Taşra merkezi hükümetin tüm ülkeye hizmet veren merkez (başkent) birimleri dışında olup; Görev alanları sadece bulundukları bölge ile sınırlı olan birimleri ile yerel yönetimleri kapsar.

Valilik, kaymakamlık ve bakanlıkların il ve ilçe teşkilatları ile yerel yönetimler taşra yönetimini Oluşturulur. Örneğin Milli Eðitim Bakanlığı merkez kurumu iken, Ankara il Milli Eğitim müdürlüğü merkezi hükümetin taşra birimidir.

İl ve ilçe yönetimi : Merkezi hükümetin taşra teþkilati 81 il 892 ilçe içinde örgütlenmiştir. İl yönetiminin başı Validir. Devletin, hükümetin ve ayrı ayrı her bakanlığın ildeki temsilcisidir.
İlçe yönetiminin başı kaymakamdır. Hükümetin ilçedeki temsilcisidir dedi.
Kaymakam Karadeniz, Vali Ve Kaymakamlarýn Görev Alanları hakkında ise şunları söyledi :  Asayişle ilgili işler, eğitim, sağlık, din hizmetleri, tarım afet ve acil yardım ekonomik ve sosyal faaliyetler, Nüfus hizmetleri, sosyal yardımlar, temel hak ve hürriyetlerin sağlanması, Tapu ve kadastro, gençlik ve spor, köylerin alt yapı ve ulaşmaları, idari yaptırımları uygulanması, Belediyeler  :  Büyükşehir belediyesi, il belediyesi, ilçe belediyesi, Belde belediyesi Belediyeler, beldelerinin alt yapı, ulaşım, kentleşme politikası,sosyal faaliyet ve bir çoğu merkezi hükümetin görev alanına ait hizmetleri yürütürler.
İl özel idareleri, köylerde belediye hizmetlerini üstlenirken, merkezi hükümetin il genelindeki yatırımlarında birçoğunu yürütür.
İl özel idareleri ve belediyeler öz gelirlerini yanında merkezi hükümetten aldıkları ödenek ve yardımlarla hizmet yürütürler. Köyler, kendi harcamalarını kendi bütçelerinde yaparlar. Merkezi hükümette düzenli gelir almazlar. İl özel idareleri belediyeler ve köyler bütçesini kendisi yaparak, hangi kalemlere ne kadar harcayacaklarını kendileri belirler. Merkezi yönetim taşra birimlerini kalemlere göre belirlenmiş ödenekleri vardır ve gelen parayı bu kalemlere harcamakla yükümlüdür. Dedi.                                          

                                                                                                        Haber Merkezi

  • Bu Habere Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu habere yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?