10 Temmuz 2019 08:25

Gaziantep Tarım Şurası Yapıldı

Gaziantep Tarım Şurası Yapıldı

Gaziantep Tarım Ve Orman İl Müdürlüğünde yapılan toplantıya Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz ve Genel Sekreter Fatih Altunses katıldı. Yapılan toplantıda Çiftçilerin sorunları içeren rapor Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddıl Durmaz tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne sunuldu.
Raporda İlçemizde tarım ve tarıma dayalı sanayinin önemini vurgulanırken Tarımsal zenginlik geliştiğinde sanayinin de gelişeceği vurgusu yapıldı. Raporda sunulan maddeler :
  1- Çiftçilerimizin son yıllarda yaşadığı doğal afetler göz önüne alınarak banka borçları faizlerinin silinmesi veya faizsiz ertelenmesi.
 2- Sulama masraflarının en düşük seviyelere çekilmesi ve ödeme döneminin hasat zamanında yapılması.
 3- Çiftçilerimizin Mazot, Gübre, Elektrik ve Diğer benzeri ana girdi masraflarının en düşük seviyede tutulması gerektiğini aksi taktirde üretim maliyetlerinin hiçbir zaman düşemeyeceği.
 4- DSİ yetkilileri ile yapılan görüşmede, sulama alanın daha fazla arttırılması ve şehrimizin son yıllarda ki en büyük sorunu olan toplulaştırma konusunda düzenleme getirilmesi.
 5- Tarımsal kurum ve kuruluşların sahada daha etkin olmasını gerektiğini
 6- Hayvancılıkta uygulanan koruyucu aşıların tekrar ücretsiz hale getirilmesi ve el emeği masrafının çiftçilerimizden tahsil edilmemesi
 7- İlçemizde yaygınlaşan iyi tarım uygulamalarının çiftçilerimize katma değer sağlaması amacı ile ürünlerinin daha kıymetli değerlendirmeleri için iyi tarım ürünü olan Antep Fıstığı, Zeytin, Üzüm, Nane, ve sarımsak gibi ürünlerin raflarda yer alması için gerekli çalışmaların yapılması
 8- Kırsal alanda yaşayan veya yaşayacak olan çiftçiliğe başlayacak olan girişimcilere teşviklerin arttırılması 300 koyun ve Genç çiftçi projelerinin arttırılması ve daha fazla yaygınlaştırılması gerektiğini
 9- Ülkemizde ÇKS kayıt sisteminin tamamı ile ziraat odalarına verilmesi konusunda bilgilendirme yapıldı.
 Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Çiftçilerimiz günün her saatinde tarımsal sorunlarını bizzat bizlere bildirmeleri elimizden gelenin her zaman en iyisi yapacağımızdan hiçbir zaman şüphesi olmamasını gerektiğini Nizip Ziraat Odası’nın çiftçilerin evinin olduğu vurguladı.
  • Bu Habere Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu habere yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?