25 Subat 2019 09:35

Tahtani Leylek Cami’nin restorasyonu tamamlandı

Tahtani leylek camii’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vakıflar ve Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği kapsamında testore edilen tarihi Tahtani Leylek Cami önümüzdeki günlerde ibadete açılacak. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2017 yı

Tahtani leylek camii’nde restorasyon çalışmaları  tamamlandı.
Vakıflar ve Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği kapsamında testore edilen tarihi Tahtani Leylek Cami önümüzdeki günlerde ibadete açılacak. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içerisinde restore edilmeye caminin aslına uygun bir şekilde yapıldı.

TAHTANİ LEYLEK CAMİİ TARİHİ
 Tahtani camisi olarakda bilinen bu cami, Nizip'in en eski camisidir. Zaman içerisinde çok kez onarım geçirmiştir. Bu bilgilere tarih kitaplarından ve Alman Generali Moltke'nin anılarından ulaşmak mümkündür.
Nizip, Mekke’nin fetih tarihi olan M.S. 630 yılında Hz. Ali ve Bilal-ı Habeş’in vaki davetleri üzerine İslamiyet’i kabul etmiştir. Nizip’te ilk Ezan-ı Muhammediye Taşbaş Dağı’nda güzel sesli Bilal-ı Habeş tarafından okunmuştur. Peygamber Efendimizin sevdiği büyük İslam kumandanı Halit Bin Velit, Irak’ta Bizans ordularını yendikten sonra beraberindeki zevatla birlikte Nizip’e uğramış, Leylek Camii’nde istirahat etmişlerdir.
 İslam halifesi Halit Bin Velit, çok sevdiği Hasan Medeni hazretlerini bu camiye imam tayin etmiştir. Büyük zat İmam Hasan Medeni’nin türbesi bu camii bahçesindedir. O zamana ait olan camii binası yıkılmış,1761 yılında tekrar yapılmıştır.
 Bahçe duvarlarını 1956 yılında Hayırsever Cemiyeti tamir ettirmiştir. Leylek Camii denmesinin sebebi, ilkbaharda leyleklerin geldiğinde bu caminin üstünde (şerefesinde) yuva yapmalarındandır. Bahsedilen tarihi minarenin yerinde bugün Küçük Ahmet Yakar’ın, mahalle halkının ve Hayırsever Cemiyeti’nin yardımı ile vücut bulmuş yepyeni bir minare yükselmektedir.  
  • Bu Habere Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu habere yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?