12 Nisan 2019 08:57

Kıdem tazminatında BES’li yeni dönem...

F T G+


Yeni ekonomik paket

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Yeni pakette tasarruf sağlanması yönünde işçilerin kıdem tazminatları ile BES'le (Bireysel Emeklilik Sistemi) aynı çatı altında toplanması oldu. Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak ve etkin bir tasarruf sistemi oluşturularak tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu sağlanacak. Emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli yapısal reformlardan birini oluşturulması planlanıyor. YEP kapsamında emeklilik sisteminin reforme edilmesi ile vatandaşlar emekli olunca “Nasıl geçinirim” diye düşünmeyecekler. Sistemde biriken fonlar reel sektöre ve ülkemizin büyümesi üzerinde kanalize edilmesini sağlayacak. Şirketler böylece daha ucuz finansmanla yatırımlarını yapabilecekler. Tasarruflar artırılarak dış finansman bağımlılık azaltılacak ve reel sektörde riski 100 milyon lira ve üzeri olan grupların bağımsız denetim raporlarını bankalara sunmaları zorunlu hale getirilecek.

ULUSAL KREDİ DERECELENDİRME ŞİRKETİ KURULACAK

Mali şeffaflık artırılacak ve vatandaşların kazançlarına göre bireysel, tamamlayıcı bir emeklilik sistemi ele alınarak, kıdem tazminatı reformu ile birlikte hayata geçirilmesi planlanıyor. Kurumsal yönetim standartları yükseltilerek,  finansal yönetim kalitesi artırılacak. Hedef olarak her iki reformu hayata geçirilecek ve 2020 yılından itibaren fiilen bu reformların gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ulusal kredi derecelendirme şirketi kurulacak ve yeni sistem tüm ana paydaşlara, çalışanlara, işverenlere, devletimize katma değeri en yüksek olacak şekilde oluşturulacak. Emeklilik sistemindeki reformla toplanan fonlar milli gelirin %10'unu bulacağı şekilde düzenlenecek. Kredilerin stratejik sektörlere yönlendirilmesinin teşvik edilmesini sağlayacak bir yapı fikko bünyesinde kurulacak ve buradan ek kaynak sağlanmış olacak.

Yeni ekonomik paket, milletimize ve devletimize hayırlı olsun.

  • Bu Makaleye Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu makaleye yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?