22 Mart 2019 08:46

Piyasalar Seçim Üstü Neden Yükseliyor?

F T G+


Türkiye 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine odaklanmış durumda. Yerel yöneticileri belirleyecek olan seçimlere son 10 gün kaldı. 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinin ardından yeni hükümet sistemine geçen ülkemiz ekonomik açıdan çalkantılı dönemlerden geçti. Döviz kurundaki hareketlenmeler sonrasında ürünlere fahiş oranlarda zamlar yapıldı. Gerekli adımlar ve antlaşmalar yapılarak piyasaların ateşinin sönmesi için hamleler yapıldı. Dövizin ateşi söndü ama piyasalardaki zamların bir türlü önüne geçilemedi. Türkiye 2018 yılını sıkıntılı atlattı ve 2019’a dengeli girebilmek için adımlar attı. Ancak enflasyonun yüksek çıkması ile 2019’a da ülke zamlarla girmek zorunda kaldı. 2019 yılının ilk çeyreği mahalli idareler seçimleri ile birlikte geride kalacak. Aradan geçen 80 günde özellikle sebze ve meyve fiyatları vatandaşın cebini yaktı. Hükümet kanadından yapılan teşvikler ile elektrik ve doğalgaz indirimi bir nebze vatandaşlara nefes aldırdı. Ancak mahalli idareler seçimleri öncesinde döviz kurundaki hareketlenme kafaları karıştırdı. Piyasalar tam dengeye oturdu derken yeni bir hareketlenme ile toparlanması zor olur. Ekonomi kurmaylarının bu tür olaylara karşı tedbirlerinin olması gerekmektedir. Döviz kurundaki ani yükselme ve düşmeler iç piyasadaki sektörlerin dengelerini bozmaktadır.

Süper Ligde Başakşehir Farkı

Türkiye Süper Liginde 26. Hafta geride kaldı. 2018-2019 sezonunun şampiyonluk adaylarının içerisinden Başakşehir bu hafta berabere kalmasına rağmen en yakın rakibi Galatasaray’ın 6 puan önünde bulunuyor. Geride kalan 8 haftada en az hata yapan takım şampiyonluğa ulaşacak. Eğer bu sezon Başakşehir şampiyonluğa ulaşırsa 6. Büyük takım olma ünvanına sahip olacak. Daha önce şampiyonluğa Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor ulaşmıştı. Bu sezon Başakşehir’in ipi göğüslemesiyle şampiyonluğa ulaşan 6. Takım ünvanına kavuşacak. Başakşehir bu sezon en az gol yiyen ve en az mağlup olan takım ünvanına sahip. Geride kalan 26 haftada 2 mağlubiyet alan Başakşehir 13 gol yiyerek maç başına 0,5 gol ile adeta kalesine gole kapamış durumda bulunuyor.

Bu sezon Akhisarspor ile Büyükşehir Erzurumspor PTT 1. Ligine düşeceğe benziyor. Süper Ligden PTT 1. Ligine düşecek 3. Takım ise son hafta belli olacağa benziyor. 

  • Bu Makaleye Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu makaleye yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?