11 Temmuz 2019 10:18

Yeni Parti Mi?

F T G+
23 Haziran 2019 tarihinde yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından Ankara kulisleri hareketlendi. Ak Parti’de ve hükümette değişik görevlerde bulunmuş olan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın ismi kamuoyunda yeni parti kuracakları yönünde çıkmaya devam ediyor. Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile bu isimlerle görüştüğü kamuoyunda paylaşıldı. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde Davutoğlu ile Babacan’ın aynı yönde hareket ettiği söyleniyordu. Ancak 23 Haziran tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından kulisler bu defa iki ismin farklı olarak çalıştığını ve oluşum içerisinde olduklarını paylaştı.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği Ali Babacan’ın ekibinde Beşir Atalay, Haşim Kılıç, Nihat Ergün, Sadullah Ergün ile Fehmi Koru’nun bulunduğu iddia ediliyor. Ahmet Davutoğlu’nun ekibinde ise Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün, Coşkun Çakır, Ali Sarıkaya, Selim Temurci ve Nedim Yamalı gibi isimlerin olduğu iddia ediliyor. Kulislerde Davutoğlu ile Babacan’ın görüştüğü de belirtiliyor. Peki Türkiye’de şu an için yeni bir partiye ihtiyaç var mı? Öncelikle bu sorunun cevabının bulunması gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine gireli 1 yıl oldu. Yeni sistem tam anlamıyla yerine oturmadan eski sistemi gündeme getirmek yanlış olur. Sistemin tam manasıyla artısı ve eksisi görüldükten sonra varsa eksikliği giderilmelidir.
Kamuoyunda kabine revizyonu bu aralar sıkça konuşulmaya başlanıldı. Hatta sosyal medyada 18 değişik kabine listesi ortada geziyordu. Kamuoyu algısına göre önümüzdeki sonbaharda bir kabine revizyonu olacağını işaret ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine değişikliği şu an için gündemimizde yok dese de kamuoyunda şu an olmayacağı 2-3 ay sonra olmayacağını anlamına gelmiyor. Eylül veya Ekim gibi kabinede revizyon olabilir diye düşünüyorum. Bazı bakanlıkların tam anlamıyla yeni sistemde aktif olmadığı açıkça görülüyor. Ankara kulisleri önümüzdeki haftalarda daha da hareketleneceğe benziyor. Türkiye’nin gözü yeni parti ve kabine revizyonuna endekslenmiş durumda.         
  • Bu Makaleye Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu makaleye yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?